سه‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - 2021 March 09
کد خبر: ۳۴۵۷۵
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷

به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه در کانال تلگرامی خود با اشاره به برگزاری اعتراضات خیابانی به خاطر دستگیری ناوالنی اعلام کرد که هر گونه تلاش برای اطلاع رسانی در مورد این وضعیت در روسیه به عنوان مداخله در امور داخلی کشور تلقی می شود.

سفارت آمریکا در روسیه روز گذشته در سایت اینترنتی خود مکان و زمان برگزاری تظاهرات غیرقانونی در ۲۰ شهر روسیه را منتشر کرد و در کنار آن از شهروندان آمریکا خواست تا از حضور در این گونه برنامه ها بپرهیزند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود اعلام کرد که انتشار اطلاعات کامل در مورد اعتراضات از چارچوب مواظبت از شهروندان آمریکایی در روسیه خارج می شود.

در بیانیه آمده است: این اقدامات با دکترین دسیسه جویانه آمریکا برای تحریک اعتراضات در کشورهای مخالف سیاست های این کشور مطابقت می کند. این گونه اعمال طرف آمریکایی با واکنش طرف روسی مواجه می شود.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز در اظهاراتی،نسبت به شرکت نوجوانان زیر سن غیرقانونی در اعتراضات در روسیه هشدار داد و خواستار پرهیز آنها از چنین اقدامی شد.

طرفداران ناوالنی امروز در ۲۰ منطقه روسیه اعتراضات خیابانی برگزار می کنند و بر اساس اطلاعات رسانه ها، در منطقه خاباروفسک در شرق روسیه چند معترض در این رابطه دستگیر شدند.

ماموران امنیتی الکسی ناوالنی فعال مخالف دولت روسیه را هفته گذشته در فرودگاه مسکو بازداشت کردند و به حکم دادگاه تا تعیین تکلیف وی، یک ماه در بازداشت بسر خواهد برد..

سازمان اجرای احکام قضایی روسیه هم در بیانیه ای اعلام کرد که ناوالنی در بازگشت از آلمان در فرودگاه شرمتووای مسکو بازداشت شد.

در این بیانیه آمده است که در فرودگاه شرمتووا، ماموران سازمان اجرای احکام قضایی روسیه، ناوالنی متهم به ارتکاب جرم کیفری را که از روز ۲۹ ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ تحت پیگرد قضایی قرار داشت، دستگیر کردند.

در بیانیه آمده است، دادگاه مسکو سرنوشت ناوالنی را تعیین خواهد کرد و تا صدور حکم دادگاه وی در بازداشت بسر خواهد برد.

کمیته پیگیری قضایی روسیه به تازگی «الکسی ناوالنی» فعال سیاسی روس مخالف دولت این کشور را که اکنون باعت دشمنی شدید میان اروپا و مسکو شده است به اختلاس کلان متهم کرد.

سوتلانا پترنکو سخنگوی کمیته پیگیری قضایی روسیه هفته گذشته به شبکه تلویزیونی روسیه۲۴ گفت: در مورد ناوالنی پرونده کیفری با موضوع حیف و میل ۳۵۶ میلیون روبل (۴ میلیون و ۷۴۵ هزار دلار) از پول هایی که برای تامین مالی سازمان های تحت امر وی از جمله بنیاد مبارزه با فساد مالی از مردم جمع آوری شده، گشوده شده است.

به گفته وی، ماموران کمیته پیگیری قضایی روسیه، علیه ناوالنی شواهد کافی برای گشودن پرونده کیفری جدید جمع آوری کرده اند.

براساس اطلاعات رسانه های روسیه، ناوالنی ریاست «بنیاد مبارزه با فساد مالی»، بنیاد حمایت از رسانه ها ، «بنیاد برنامه ریزی و هماهنگی دفاع از حقوق بشر»، «بنیاد تامین حقوق شهروندان» و «سازمان دفاع از حقوق انسانها» را برعهده دارد و برای تامین مالی این مراکز ۵۶۰ میلیون روبل (معادل ۷ میلیون و ۴۶۰ هزار دلار) پول از مردم از جمله سرمایه داران جمع آوری کرده است.

به گفته سخنگوی کمیته پیگیری قضایی روسیه، ناوالنی ۳۵۶ میلیون روبل را برای تفریح در کشورهای دیگر و استفاده های شخصی مصرف کرده است.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، ناوالنی ممکن است به پرداخت یک میلیون روبل (حدود ۱۳ هزار دلار) جریمه و ۱۰ سال حبس محکوم شود.

ناوالنی یکی از اصلی ترین منتقدان پوتین رییس جمهوری روسیه و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ روسیه بود که به خاطر محکومیت قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد.

وی بیستم ماه اوت (سی ام مرداد) در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار شد و پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک سیبری منتقل شد و سپس به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت، جایی که پزشکان در اوایل ماه جاری اعلام کردند نشانه هایی از مسمومیت وی با ماده سمی نوویچوک وجود دارد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز با بررسی نمونه های گرفته شده از ناوالنی در یک مرکز درمانی ارتش آلمان در برلین اعلام کرده است که در مورد وی ماده سمی نوویچوک بکار گرفته شده است.

روسیه این ادعای آلمان در مورد مسمومیت ناوالنی را رد کرده و آن را کاملا بی اساس خواند.

در ماه‌های اخیر اختلاف ها بین مسکو و برلین بر سر مسمومیت ناوالنی شدت گرفته است. در ماه اکتبر (مهر ماه) نیز اتحادیه اروپا به دلیل حمله گسترده سایبری به پارلمان آلمان (بوندستاگ) که پنج سال پیش رخ داد، تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعمال کرد که طبق آن اداره مرکزی ستاد کل نیروهای مسلح روسیه و یک واحد نظامی که مسؤول حملات سایبری است، تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

رژیم تحریم همچنین پیش بینی کرده که اتحادیه اروپا بتواند دارایی‌های طرف‌های روس را مسدود کند. علاوه بر این، ممنوعیت‌های ورود به اتحادیه اروپا برای شماری از شهروندان روسیه اعمال می‌شود.

مسکو نیز با منع سفر شماری از مقام های امنیتی و اطلاعاتی آلمان، نسبت به تحریم‌های اتحادیه اروپا که پیشتر در ماه اکتبر وضع شده بودند، واکنش نشان داد.


انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: