سه‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - 2021 March 09
کد خبر: ۳۴۵۸۶
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۹

به گزارش  روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از ایسنا، صادق خرازی  با اشاره به موضوع تغییر قدرت در آمریکا اظهار کرد: در آمریکا شکاف طبقات اجتماعی و سیاسی جدی وجود دارد. ترامپ یک پدیده خاص و ویژه‌ای بود و ظهورش توام با ادبیات نژاد پرستی، خارجی ستیزی، بیگانه ستیزی، اسلام ستیزی، اسلام هراسی و ایران هراسی بود. او طرفداران زیادی را جمع کرد و میزان رأی به آقای ترامپ از دوره قبل خودش بیشتر بود، اما شکست خورد. علت شکست ترامپ این بود که در آمریکا، هم عرض چنین توحش سیاسی، یک بلوغ نخبگان هم شکل گرفت.

وی ادامه داد: باید دشمن خود را به خوبی بشناسیم. نباید تصور کنیم آمریکا به زودی فرو می‌پاشد، زیرا خودکامگی در مقابل سیستم آمریکا نمی‌تواند دوام بیاورد و آقای ترامپ نماد این خودکامگی بود و در هر کاری به صورت قانونی و غیر قانونی تصرف می‌کرد و نماد بازی در سیستم، آقای بایدن و مجموعه دموکرات‌ها بودند.

وی با اشاره به حضور ترامپ در عرصه سیاست آمریکا گفت: اکنون امپراطوری سناتور‌ها در دورن سیستم آمریکا پدید آمده است، اما کار آن‌ها خیلی سخت است. در دوره روسای جمهور دموکرات چالش جدی و بحران طبقاتی در آمریکا نبود، اما اکنون بحران جدی در این زمینه وجود دارد. در درون هیئت حاکمه آمریکا چه جمهوری خواه و چه دموکرات؛ از آقای ترامپ استقبال نکردند و نتیجه آن پیروزی بایدن بود.

خرازی در همین راستا گفت: سیستم سیاسی آمریکا با آقای ترامپ همخوانی نداشت. از داخل حزب جمهوری خواه، بسیاری از روسای جمهور در مراسم تحلیف آقای بایدن شرکت کردند و در واقع یک تودهنی به آقای ترامپ زدند. نظام دیوان سالار ایالات متحده، سر سازش و آشتی با تفکر و مکتب فکری امثال ترامپ ندارد. آقای بایدن با مشکلات بسیار بزرگی رو به رو است، زیرا اکنون جامعه آمریکا به یک جامعه متشنج بحرانی اساسی رسیده است، اما نظام دیوان سالار آمریکا به رغم بحران اجتماعی تاریخی می‌تواند این مشکل را در درون خود حل کند.

خرازی با کم اعتبار خواندن آمریکا در عرصه بین المللی گفت: اعتبار آمریکا با دعوا‌های سیاسی اخیر در صحنه جهانی آسیب دیده و خدشه دار شده است، اما این به معنای نابودی این کشور نیست. بر اساس شناختی که از جامعه آمریکا دارم، قبول ندارم که آمریکا در حال نابودی و انحطاط است، جامعه آمریکا قدرت بازسازی دارد و از وقایع اخیر درس‌های بزرگی گرفت.

دبیرکل حزب ندای ایرانیان گفت: نباید از ترامپ دفاع کنیم. همان گونه که همه گروه‌ها و جناح‌های کشورمان در زمینه دفاع از منافع ملی، تحت زعامت مقام معظم رهبری هیچ اختلافی نداریم و در برابر تجاوز و دشمن خارجی متحد هستیم، در آمریکا هم این گونه است. اگر کسی بخواهد جناح‌های کشورمان را از هم جدا کند به منافع ملی کشورمان خدمت نکرده است.

در ادامه این برنامه خرازی گفت: در ساختار سیاسی آمریکا، اولویت‌ها متفاوت می‌شود همان گونه که در ساختار سیاسی کشور ما هم این گونه است. شاید ساختار سیاسی آمریکا در یک بازه زمانی، آقای ترامپ را از فعالیت‌های سیاسی محروم کند، زیرا بر اساس قانون اساسی آمریکا، او رفتار‌های ناهنجار داشته است. آمریکایی‌ها متوجه منافع ملی خود شده اند و برای حفظ این منافع می‌خواهند وضع موجود در رژیم صهیونیستی را مهار کنند.

وی یادآور شد: آمریکایی‌ها می‌خواهند به سمت آرامش و ثبات سیاسی بروند بنابراین حضور خود در خاورمیا