يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - 2021 March 07
کد خبر: ۳۴۷۷۸
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵
سفیر روسیه در آمریکا:
سفیر روسیه در واشنگتن با اشاره به ادامه یافتن اعمال فشارهای آمریکا بر مسکو، گفت: اعلام تمایل بایدن برای بازگشت به برجام این امیدواری را بوجود می‌آورد که پیشرفتی در روند حل مشکلات مربوط به اجرای برجام ایجاد شود.

به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از تسنیم؛ خبرگزاری «تاس» نوشت، "آناتولی آنتونوف" سفیر روسیه در واشنگتن ابراز امیدواری کرد که "پیشرفت" در حل و فصل مسائل در مورد توافق هسته‌ای با ایران در آینده‌ای نزدیک اتفاق بیفتد.

آنتونوف شب گذشته در مصاحبه با یک کانال یوتیوپ در این باره گفت: «جو بایدن (رئیس جمهوری آمریکا) اعلام کرده که قصد دارد به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بازگردد. البته هنوز مشخص نیست که چگونه می‌خواهد این کار را انجام دهد. ولی مهمترین مسئله آن است که این تمایل اعلام شده و تعامل چندجانبه در این راستا آغاز شده و روسیه نیز حاضر به کمک به پیشبرد اوضاع به سمت مثبت است. من بسیار خوش بین هستم که در آینده بسیار نزدیک شاهد پیشرفت در این جهت گیری باشیم.»

وی همچنین افزود: من کاملاً بر این عقیده هستم که در سایر جهت گیری‌ها ما گفت‌وگو‌های بسیار خوبی در رابطه با مسائل افغانستان و گفت‌وگوهای بین سوری‌ها خواهیم داشت، هرچند اختلاف نظرات درباره حل و فصل اوضاع در منطقه آمریکای لاتین، به احتمال زیاد باقی خواهد ماند. البته ما به مذاکرات خود ادامه خواهیم داد.

سفیر روسیه در پاسخ به سئوال دیگری اعلام کرد که واشنگتن به اعمال فشار بر مسکو ادامه خواهد داد. وی توضیح داد: «آنچه من از دورنمای آینده می‌بینم، این است که اعمال فشارها بر روسیه همچنان ادامه خواهند داشت. من دقیقا دو روز قبل با نمایندگان جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی سابق دیدار داشتم و ما به این نتیجه رسیدیم که تمام آنچه دولت کنونی ایالات متحده انجام می‌دهد، ادامه اعمال فشارها بر کشورهای این منطقه است.»

آنتونوف با اشاره به سخنان فرمانده نیروهای مسلح آمریکا در اروپا درباره اینکه برای نخستین بار بمب افکن‌های راهبردی "لنسر بی-1" آمریکایی در خاک نروژ مستقر می‌شوند، گفت: «من این سئوال را مطرح می‌کنم: این کار به چه منظور است؟ آنها می‌خواهد چه کسی را بمباران کنند؟ تقویت حضور نظامی در خطوط تماس بین روسیه و ناتو در حال انجام است. این اقدام چه نتیجه خوبی خواهد داشت؟ هیچ.»

این دیپلمات ادامه داد: «روز گذشته دوستان آمریکایی در شورای روابط بین‌الملل از من پرسیدند: آقای سفیر، روسیه چه کار می‌تواند انجام دهد تا عوامل تحریک کننده در روابط دوجانبه و بین روسیه و ناتو را از بین ببرد؟ - من هم این سئوال را مطرح کردم: شما چه پیشنهادی در این باره دارید؟  ناتو فعالانه در حال تقویت حضور نظامی خود در نزدیکی مرزهای روسیه است. آیا شما به این مسئله توجه نمی‌کنید؟ من در تماس‌ها، همواره این سئوال را از همتایان غربی می‌پرسم.»

سفیر روسیه در واشنگتن تأکید کرد: «تا زمانی که دو طرف مذکرات را آغاز نکنند، تیرگی موجود در روابط از بین نخواهد رفت. زمان آن فرا رسیده که برقراری ارتباط از طریق رسانه‌های گروهی متوقف شود. باید بر سر میز مذاکره نشست و چشم در چشم دوخت و بررسی مشکلات را آغاز کرد.»

آناتولی آنتونوف با اشاره به اینکه روسیه مایل است که سیاست خارجی آمریکا قابل پیش بینی باشد، افزود: «تمام آنچه ما می‌خواهیم آن است که اقدامات ایالات متحده در عرصه بین‌المللی، قابل پیش بینی، اطمینان به آینده و زندگی در صلح و امنیت برای همه طرفین است و این هدفی است که ما دنبال می‌کنیم.»

به گفته وی، طرف روسی از هم اکنون درخواست سازماندهی نخستین تماس‌ها برای تعیین عرصه‌های همکاری‌های دوجانبه را برای دفتر ریاست جمهوری جو بایدن ارسال کرده است و مسکو امیدوار است که پاسخ کاخ سفید مثبت بوده و همکاری‌ها با واشنگتن، در زمینه‌های ممکن بتواند سازنده، واقع بینانه و متقابلا سودمند باشند.    


انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: