يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - 2021 March 07
کد خبر: ۳۴۸۰۴
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲
روسیه:
وزارت امور خارجه روسیه با استقبال از توافق تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تأکید کرد: در سایه اقدامات درست ایران، اکنون فضای مناسب برای ادامه تلاش‌ در جهت "از سر گیری توان کامل" برجام بوجود آمده است.

به گزارشروابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از تسنیم؛ خبرگزاری «تاس» نوشت، "ماریا زاخارووا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که مسکو از توافقات صورت گرفته بین تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص حفظ فعالیت‌های نظارتی در ایران استقبال کرده و امیدوار است که این مسئله به بهبود اوضاع پیرامون جمهوری اسلامی و برنامه هسته‌ای این کشور کمک کند.

این دیپلمات یادآور شد: «ما از این توافقات حمایت می‌کنیم و امیدواریم که به بهبود وضعیت کلی پیرامون ایران و برنامه هسته‌ای آن کمک کرده و اجازه دهد تا تنش و وخاکت اوضاع تحریک شده توسط مخالفان توافق هسته‌ای با تهران برطرف شود. به عقیده ما، نکته بسیار مهم آن است که اعمال توافقنامه موجود بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تضمین اجرای کامل پادمان و بدون هیچ محدودیتی، همانطور که تاکنون فعال بوده، ادامه خواهد داشت. ما به ابراز اطمینان "رافائل گروسی" مدیر کل آژانس در بازگشت از تهران دقت کرده‌ایم که رژیم مورد توافق بین طرفین، اجازه می‌دهد تا این سازمان همچنان امکان دسترسی به تأسیسات و اطلاعات مورد علاقه خود در خصوص برنامه هسته‌ای ایران را خواهد داشت.»

به گفته زاخارووا، مهمترین مسئله در شرایط کنونی آن است که در سایه خط مشی عاقلانه و محتاطانه طرف ایرانی و اقدامات شایسته رهبری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اکنون فضای مناسب برای تلاش‌های پر انرژی دیپلماتیک برای "از سر گیری توان کامل" برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به منظور حل و فصل مسائل مربوط به‌ برنامه هسته‌ای ایران بوجود می‌آید.

وی ادامه داد: «درک مشترک و جدی کشورهای شرکت کننده در برجام در خصوص ضرورت حرکت در این راستا، در بیانیه مشترک منتشره در پایان نشست وزیران در اواخر ماه دسامبر سال گذشته (میلادی) کاملاً مشخص است.»

ماریا زاخارووا تأکید کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران در فراهم سازی شرایط برای آغاز مذاکرات اصولی بین شرکت کنندکان کنونی در برجام و طرف آمریکایی درباره امکان بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای و پایبندی به تعهداتش بر اساس قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل و همچنین از سرگیری متقابل تمامی اقدامات داوطلبانه که از سوی تهران متوقف شده، از جمله در خصوص شفاف سازی فعالیت‌های هسته‌ای در ایران، سهم بسیار محسوسی دارند.

وی افزود: «ما از تمامی شرکای خود در برجام و همچنین از دولت جدید آمریکا انتظار داریم که بدون هیچ معطلی برای رسیدن به این اهداف اقدام کنند.»


انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: