توکیو دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی سعودی را رد کرد

به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از خبرگزاری فارس، وزیر دفاع جدید ژاپن روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگاران تاکید کرد که توکیو هیچ اطلاعاتی که نشان دهد ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی دست داشته است ندیده است. 

به گزارش خبرگزاری رویترز، «تارو کونو» که به تازگی از وزات خارجه به وزارت دفاع ژاپن رفته است در ادامه افزود: «ما هیچ اطلاعاتی که به ایران درباره این حملات اشاره کند نداریم. ما معتقدیم که حوثی‌های یمن این حملات را انجام داده‌اند و خودشان نیز مسئولیت آن را پذیرفته‌اند».

تارو کونو روز دوشنبه نیز درباره مشارکت ژاپن در ائتلاف دریایی آمریکا گفته بود که توکیو به خاطر محدودیتهای قانون اساسی و همچنین این مساله که به دنبال راه حل دیپلماتیک برای کاهش تنشها در غرب آسیا است در این ائتلاف مشارکت نخواهد کرد. 

 وزیر دفاع ژاپن روز سه شنبه  نیز ضمن محکوم کردن حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، تاکید کرده بود که حوثیها عامل حمله به تاسیسات نفتی سعودی هستند. 

رسانه‌های ژاپنی این اظهارات تارو کونو را رد فرضیه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا درباره دست داشتن ایران در این حملات خوانده‌اند. 

شنبه هفته جاری (۲۳ شهریورماه) «یحیی سریع» سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اعلام کرد، یگان پهپادی یمن با ۱۰ پهپاد پالایشگا‌ه‌های «بقیق» و «خریص» شرکت آرامکو در منطقه «شرقیه» عربستان سعودی را در چارچوب حق طبیعی و مشروع در پاسخگویی به جنایات ائتلاف متجاوز و محاصره پنج ساله یمن هدف قرار داد.

در پی این حمله دست کم نیمی از تولید نفت عربستان متوقف شد و سعودی‌ها ۵ میلیون بشکه صادرات نفت خود را از دست دادند. 

وزیر امور خارجه آمریکا نیز پیش از این بدون ارائه هرگونه سندی مدعی شد که این ایران و نه یمنی‌ها بوده‌اند که تأسیسات نفتی آرامکو عربستان را هدف قرار داده‌اند.

انتهای پیام/