ظریف: مردم ولی نعمت ما هستند

به گزارش   روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان شامگاه امشب در آیین نکوداشت روز تهران که در کاخ گلستان و با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران و جمعی از سفرای کشورها خارجی برگزار شد، گفت: برای بنده سعادت بزرگی است که در هفته تهران و روز تهران در خدمت شما خادمین به این شهر و کشور باشم.

ظریف ادامه داد: تشکر می‌کنم از برادرم جناب حناچی و همچنین آقای هاشمی و همکارانشان به واسطه این ابتکار و لطفی که به من داشتند تا در اینجا سخنرانی کنم.

وی افزود: من تخصصی در حوزه شهرداری ندارم و حتی نمی‌توانم از نیازهای شهر صحبت کنم اما بگذارید دو نکته بگویم آن هم با الهام از سخنان شما.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه نکته اول هویت و نکته دوم شهروندی است، خاطرنشان کرد: ما همگی برای اینکه بتوانیم تعامل، گفت‌وگو و هم‌افزایی کنیم نیاز به هویت داریم.

وی ادامه داد: هویت یک ضرورت برای حضور موثر در صحنه اجتماعی است و اگر ما به عنوان ایرانی و شهروند تهران به هویت و تاریخ و نقش‌مان در تمدن بشری افتخار می‌کنیم به خاطر این نیست که بر دیگران فخر بفروشیم بلکه بتوانیم با دیگران تعامل و گفت‌وگو کنیم.

وزیر امور خارجه افزود: ما قرار است با هویتمان کشور زیباتری را بسازیم و باید با خودمان این کشور را بسازیم.

ظریف گفت: همه اهالی این مرز و بوم در این شخصیت مشترکیم که در کشتی خلقت نشسته‌ایم و از این مشکلات بین‌المللی همگی رنج می بریم.

وی تصریح کرد: هویت خواهی نه نشانه انزوا و نه نشانه برتری جویی است بلکه استقرار در یک محیط امن برای گفت‌وگو و برای زیستن است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: من پیام‌آور طرح امید هستم و ما به عنوان یکی از شهروندان این منطقه از پایتخت کشور اسلامی به همه دوستان پیام می فرستیم که باید با هم زندگی کنیم.

ظریف گفت: البته قرار نیست برای با هم زندگی کردن، هویت‌هایمان را فراموش کنیم اما می‌توانیم با هم یک ید واحد را تشکیل بدهیم و به سمت استفاده از منابع مشترک برویم.

وی ادامه داد: بسیار خوشحالم که شهرداری و شورای شهر ما پذیرفته‌اند که صاحبان واقعی تهران، شهروندان واقعی آن هستند و ما صاحب آن نیستیم و این مردم هستند که به ما هویت داده‌اند و این مردم هستند که سربلند شده‌اند.

ظریف تصریح کرد: این مردم هستند که ایران را سربلند کرده‌اند و مردم هستند که ولی نعمت ما هستند و اگر این را بپذیریم و بدانیم که شهروندان، صاحبان کشور هستند و یادمان باشد که توسعه و پیشرفت ما در سایه ملت و مردم است آن وقت باید خود را خادم مردم بدانیم.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: آن وقت است که خودمان را صاحب اختیار مردم نخواهیم دانست و اتفاقا مردم را ولی نعمت‌مان خواهیم دانست و باید این بینش را به همه آحاد ملت ایران داشته باشیم.

ظریف گفت: آن زمان که این کشور نیاز به ایستادگی داشت، همه ایرانی ها از مسیحی و کلیمی گرفته تا مسلمان پای این کشور ایستادند و یادمان نرود که ما وامدار این مردم هستیم.

انتهای پیام/